بازدید: 771

فناوري اطلـاعات وارتباطات را ميتوان به عنوان ابزار نيرومندي براي ارتقاي کيفيت و کارايي آموزش مورد استفاده قرار داد به گونه‌اي که شيوه آموزش را دستخوش تغير داده است.
کلـاسهاي مجازي يکي از محصولـات فناوري اطلـاعات وارتباطات در زمينه آموزش است در اين روش آموزشهاي مورد نظر در مکاني مشخص ارائه وسپس با بهره برداري از روشها ي انتقال همزمان

ياغیر همزمان به مکان ديگر منتقل ميشود.
امروزه با پيدايش آموزش الکترونيکي ديگر تصورات قبلي نسبت به تهيه جا ومکان براي تحصيل وآموزش مجازي از بين رفته است اکنون با به صحنه آمدن دانشگاهها و مراکز آموزش مجازي ديگر  هر فردي در هر زمان و مکاني ميتواند از اين امکانات استفاده نمايد افزون بر آن، ساعات شروع وخاتمه کلـاسها ثابت نيست و دانش پژوهان در هر زمان ميتوانند در سر کلـاس حضور پيدا کنند .
به طور کلي ميتوان اين مزايا را به صورت زير بر شمرد:
مزایای آموزش الکترونیکی و مبتنی بر وب
    دانش آموز محور بوده و نقش استاد به عنوان راهنما و تسهیل كننده است. محوریت دانش آموز و اتکا به خود در امر یادگیری دارای فواید بسیاری است که در رویکرد جدید نظام های آموزشی هدف نزدیک شدن به آن است.
برای تمامی گروههای سنی و در همه جا و همه وقت در دسترس است.
    یادگیری مشاركتی است. یادگیرندگان و معلمان را گردهم میآورد. وجود همه گروه ها در کنار هم دارای مزایای فراوانی است.
    یادگیری سریع، زنده و پویا و در عین حال كم هزینه است. حداقل به میزان ۵۰ درصد به سرعت یادگیری اضافه خواهد شد و نیز کاهش چشمگیر هزینه ها در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد را به دنبال خواهد داشت.
جامع، یعنی امكان استفاده از همه منابع و ابزارهای آموزشی و یادگیری مثل كلاسهای مجازی و شبیه سازی را داراست.
فرصتهای آموزشی برابر را در اختیار همگان قرار میدهد. و عدالت در نظام آموزشی محقق میشود.
    كلیه فعالیتها از جمله مدیریت، ثبتنام، دریافت شهریه آموزش و نظارت و اعطای گواهینامه بر روی شبكه اینترنت انجام میشود.
دروس، توسط استادانی كه در محلهای مختلف قرار دارند، تهیه میشوند.
    در جوامع مدرن امروزی شهروندان باید دارای دانش مورد نیاز برای زندگی امروزی باشند. از طریق ایجاد کانال ارتباطی پیوسته دانش و اطلاعات جدید و بروز شده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت و باعث اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﻄﺢ دانش و فرهنگ ﺟﺎﻣﻌﻪ می شود.
    اﻳﺠﺎد اﻧﮕﻴﺰه ﺑﺮای ﻳﺎدﮔﻴﺮی داﻧﺶ ﺟﺰﻳﻲ، ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر روان ﺳﺎزی ﭼﺮﺧﻪ داﻧﺶ و ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﻣﺸﺎرﻛﺖ اﻗﺸﺎر ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﺎﻣﻌﻪ در ﺗﻮﻟﻴﺪ داﻧﺶ
    اﺑﻬﺎم زداﻳﻲ از ﻋﻠﻢ و وارد ﻛﺮدن آن در ﻣﺘﻦ زﻧﺪﮔﻲ
    و بسیار از موارد دیگر
    نوع و سرعت یادگیری بسته به نظر خود دانش آموز می باشد. در آموزش الکترونیکی هرکس میتواند نسبت به ظرفیت و توانایی یا نیروی خود در بلند مدت و یا کوتاه مدت به بهترین نحو مطالب مورد انتظار را فرا گیرد. همچنین فراگیران دوره های آموزش الکترونیکی می توانند موضوعات و مطالبی را که نسبت به آنها آشنایی دارند، مطالعه نکرده و صرفاً بر روی موضوعاتی متمرکز گردند که نسبت به آنها آشنایی وجود ندارد. می توان شرایطی را فراهم کرد که دانش آموزان زرنگتر به سرعت مراحل مختلف آموزشی را طی کنند و منتظر دیگر دانش آموزان نمانند. و از سوی دیگر نیازی به حذف شدن دانش آموزان  با بهره هوشی پایین تر و یا حتی تنبل تر نیست. آنها نیز موفق به کسب آموزش های لازم میشوند ولو با گذشت زمان بیشتر. و بطور خلاصه هیچیک فدای دیگری نمی شود و این از نتایج انعطاف پذیری بالای این سیستم است.
    قابلیت تكرارپذیری و جبران مشكلات احتمالی. درس به هر تعداد قابل بیان است. در محتوای درس امکان عقب و جلو رفتن هست.
    تقویت و بهبود متن درس با استفاده از مثال‌ها، انیمیشن، بازی و دیگر امكانات مولتی‌مدیا نکته جالبی در اینجا هست: وقتی یک استاد یک مثال درسی را در سر کلاس حل می کند، این مثال حل شده فقط مورد استفاده دانش آموزان حاضر در همان کلاس قرار می گیرد. درحالی که در این سیستم، مثال حل شده استاد به اضافه توضیحات گفتاری و... در سیستم برای همیشه ثبت و مورد استفاده دیگر دانش آموزان قرار می گیرد. در واقع بانک عظیم مثال و حل (به همراه امکانات مولتی مدیا) ایجاد می شود.
-         پویایی دانش آموزان در حین آموزش و ترغیب به امر پژوهش و در واقع ادغام امور آموزشی و پژوهشی در یکدیگر در حین فراگیری با فراهم کردن امكانات مختلف پژوهشی (مثلاً در اختیار قرار دادن آسان حجم وسیعی از منابع آموزشی.).
-         استحكام و انسجام مطالب ارایه شده به‌علت وجود امكان بازبینی مكرر محتوا
-         استانداردسازی مطالب با یكپارچه‌سازی داده‌ها و دانش در یك فرمت معین
-          عدم نیاز به تكنولوژی مختلف برای دسترسی به‌علت استفاده از  محیط  وب
-         ارزان بودن تولید محتوا و توسعه محیط آموزشی نسبت به آموزش سنتی
-         بالا بردن حس کنجکاوی دانش آموز (و تشویق ایشان به خودآموزی مطالب، مطالعه و تحقیق)
-       امكان برگزاری امتحانات On-line در هر زمان و مکان بطور مثال استاد براحتی در هر جلسه می تواند یک امتحان با تنوع سوال  برگزار کند. تصحیح و ثبت سابقه نمرات به سیستم واگذار می شود و عدالت آموزشی در بحث آزمون برای همگان برقرار است
-      امكان استفاده از تجربیات دیگران در زمینه‌های آموزشی و حفظ و نگهداری و انتشار مجدد آن‌ها
-      در مطالعه به صورت online دانش آموزان از مزایای کار گروهی بهره مند می شوند با این تفاوت که در اینجا تعداد افراد می تواند بیشتر باشد و هر مجموعه مجزای آنلاین میتواند از دانش آموزان با شرایط مختلفی تشکیل شود. ضمنا مدیریت مجموعه و امکانات جانبی آن (بطور مثال یکی از دانش آموزان می تواند فوراً یک لینک مستقیم به یک مطلب را به اتاق گفتگو ارسال کند.) بسیار بیشتر از روش سنتی است. این روش منجر به تولید دانش می شود.
-     استفاده سریع از تکنولوژی های جدید در مسیر آموزش و یادگیری
-     یکی از مشکلات در رابطه با علم و دانش فرّار بودن آن است که در این نوع آموزش با استفاده از امکانات Multimedia مطالب بیشتر در ذهن می ماند.
-     با مدیریت دقیقتر و شفافتر و گسترده تر ضوابط به خوبی پیاده شده و سوء استفاده از روابط کمتر اتفاق می افتد.
-     دانش آموزان در هر کجا با استفاده از یک دستگاه کامپیوتر  ویا  گوشی های موبایل و تبلت ها  از مطالب درسی و آزمونها استفاده کرده و در اسرع وقت  نتایج تلاش خود و حاصل رقابت با دوستانش را ملاحظه نماید
    -     جلوگیری از تکرارهای بی فایده متون نوشته شده توسط معلم   
    و...     و....

 

چرا آموزش آنلاین؟!

اشتراک اینترنت سیمکارت و کامپیوتر
 می توانیم به راحتی از تلفن هوشمند به عنوان مودم جهت اینترنت دهی به پی سی (Tethering) استفاده کنیم، ...
آموزش مجازی (آنلاین)
فناوري اطلـاعات وارتباطات را ميتوان به عنوان ابزار نيرومندي براي ارتقاي کيفيت و کارايي آموزش مورد اس...
معرفی آزمونهای آنلاین همکلاسی
شرح مختصری از آزمونهای آنلاین (محصول سایت همکلاسی)این دسته از آزمونها  در بستر اینترنت انجام شده...
آزمون و آموزش آنلاین
آموزش و  آزمونهای آنلایناین دسته از آزمونها  در بستر اینترنت انجام شده و بسادگی  با داشتن یک دستگاه ...